Used 2015 Outdoors RV Glacier Peak F28RKS Fifth Wheel
This Outdoors RV Glacier Peak mid-profile fifth wheel features a rear kitchen layout, single or double slide outs, and sleeping for six!
Enter Sitka model F28RKS and see a large slide out sleeper sofa and u-shaped dinette with overhead storage above the sofa. A skylight is in front of the slide providing plenty of natural light inside. There is a nearby entertainment center which features a 42" Vizio TV, plus you can choose to add an optional fireplace if you like.
To the left of the door there are two lounge recliners with an end table and overhead storage.
Next to the recliners begins a u-shaped counter area in the rear kitchen. There is a three burner range along the door side wall, and around the corner a double sink, refrigerator, and a pantry for storage. There are plenty of overhead cabinets, plus lower cupboards and drawer space too.
Head up the steps to a side aisle bath and front bedroom. The bath features a corner shower with skylight, linen cabinet, toilet, and a vanity with sink. The bath features two doors with one leading right into the front master bedroom for added convenience.
The front bedroom offers plenty of space to move around a 60" x 80" queen size bed with wardrobes on either side. There is also an overhead cabinet at the head of the bed, plus you can choose to add an optional wardrobe slide if you like. And don't forget about the skylight that provides plenty of natural light.
You will love the exterior storage compartments in this mid-profile unit for all of your outdoor camping gear and more. Plus, you have the option of choosing a free standing dinette in place of the u-shaped dinette if you like, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UT201257
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1770 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 9520 lbs |
| Cargo Capacity | 3475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80 16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 51W573420F1009048 |
Glacier Peak F28RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


