Used 2015 Open Range RV Light LT216RBS Travel Trailer
This Open Range Light travel trailer model LT216RBS features a rear bath layout, double slide outs for added interior space, and a convenient kitchen island.
Step inside and see an entertainment center just off the foot of the bed with optional TV, including overhead storage also. Behind it find a bedroom area with a queen size bed, and dual shirt closets with nightstands below. There are curtains that can be pulled on either side of the entertainment center for a bit more privacy at night.
To the left of the entry door find a refrigerator, three burner range and microwave oven for all of your food prep and cooking needs. There is a counter area with overhead storage just off the slide, and a pantry on the opposite side of the room for dry good storage and more.
The slide opposite the door side features a 66" tri-fold hide-a-bed sofa with overhead cabinet and a side seating extension.
The rear features a complete bath with 48" x 30" shower, toilet, sink, and linen cabinet, plus so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 984NA
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 745 lbs |
| Dry Weight | 6050 lbs |
| Cargo Capacity | 2470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Light LT216RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


