Used 2015 Northwood Arctic Fox 24J Travel Trailer
The Arctic Fox 24J from Northwood Mfg. includes a rear bath, a u-shaped dinette and an exterior kitchen.
As you enter this travel trailer, a bedroom is at the front, to your right. It includes a queen bed with a wardrobe at each side and overhead cabinets as well as a privacy curtain.
The center of the front wall to the bedroom includes an entertainment center with a TV. Moving around to the road side, a slide out includes a u-shaped dinette with a pantry and storage accessible from the exterior. You may choose optional Thomas Payne rocker recliners with side tables in place of the dinette.
At the rear, the full bathroom provides a wardrobe, a corner shower, a vanity sink, a medicine cabinet and a toilet.
The kitchen is along the entry side and includes a refrigerator, a three burner range, overhead cabinets, and an angled double kitchen sink.
At the outside rear entry side, you will find an exterior kitchen. It includes counter space, overhead cabinets and a refrigerator.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# T4755
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 825 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 6530 lbs |
| Cargo Capacity | 3470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
Arctic Fox 24J Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


