Used 2015 Newmar Ventana 4360 Motor Home Class A - Diesel
1400 watts solar,600 amp hour lithium batteries
The Ventana 4360 motor home by Newmar offers quad slides and plenty of seating space for your friends.
As you enter the motor home on the left, there is a retractable sofa, three burner range, and double kitchen sink. Next to the sink you will find a washer and dryer. The other side has a slide with a retractable L-sofa, dinette, refrigerator, and pantry. There is a TV and dry bar next to the slide.
The bathroom offers a shower and sink on one side of the motor home and a private toilet area with a sink on the other side.
The rear bedroom has a king bed slide, TV and dresser slide, and a rear wardrobe. There are plenty of overhead cabinets in the motor home which provides much storage.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# MCMN0998P1
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 44000 lbs |
| Dry Weight | 33500 lbs |
| Cargo Capacity | 10500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 79220 |
| Engine | Cummins ISC 400 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCY5FCGS1709 |
Ventana 4360 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


