Used 2015 Newmar Ventana 3636 Motor Home Class A
***NEW REDUCED PRICE***
The Ventana 3636 motor home by Newmar features a full wall slide and a bath and a half.
As you enter the motor home, the full wall slide has a hide-a-bed sofa, booth dinette, refrigerator, pantry, two wardrobes a chest of drawers, and an overhead TV.
Both the driver and passenger seat easily swivel around to provide more seating in the living area. On the curb side of the motor home you will find a fireplace, LED TV on powerlift, three burner range, and large sink.
Just before you enter into the rear bedroom you will find a half bath.
The rear bedroom has a queen bed slide with nightstands on either side of the bed. Off of the bedroom there is a large master bath with a 36" shower, wardrobe with bi-fold doors, sink, wardrobe or washer and dryer, and toilet.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# XC2544
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 36400 lbs |
| Dry Weight | 26900 lbs |
| Cargo Capacity | 9500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 58653 |
| Engine | Cummins ISB 360 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACHDT8FCGL4600 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


