Used 2015 Newmar Essex 4553 Motor Home Class A - Diesel
The Essex 4553 motor home by Newmar offers triple slides and a bath and a half.
As you enter the motor home, to the left there is a slide with a fixed sofa, sink, and two burner range. The other side of the motor home offers a wall slide. The slide has a hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette, refrigerator, pantry, and TV in the bedroom. The bedroom also offers a king bed slide.
Just outside of the bedroom is a convenient half bath.
In the rear of the motor home you will find a large bathroom. The bathroom has a shower, linen cabinet, washer and dryer, wardrobe with sliding mirror doors, adjustable shelves, toilet, and two sinks.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# CM920345
Chassis: Spartan
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 54000 lbs |
| Dry Weight | 44700 lbs |
| Cargo Capacity | 9300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 52121 |
| Engine | Cummins ISX 600 Hp |
| Chassis | Spartan |
| VIN | 4VZVU1E98FC079527 |
Essex 4553 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


