Used 2015 Newmar Dutch Star 4366 Dutch Star Motor Home Class A
Call us Today! (515) 280-1026
Stepping inside the Dutch Star 4366 motor home by Newmar you will find a full wall slide and a bath and a half.
The curbside of the motor home has a jack-knife sofa, three burner range, and large sink. Just around the corner of the slide you will find a half bath.
The full wall slide has a hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette, refrigerator, pantry, two wardrobes, chest of drawers, and TV.
In the bedroom you will also find a slide with a king bed.
The master bathroom has a 40" x 32" shower, toilet, and sink. There is also a wardrobe with sliding mirror doors and optional washer/dryer.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UM42000
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 44600 lbs |
| Dry Weight | 36200 lbs |
| Cargo Capacity | 8400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 25106 |
| Engine | Cummins ISL 450Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCY6FCGP8369 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


