Used 2015 Newmar Dutch Star 4002 Motor Home Class A - Diesel
The 4002 Dutch Star motor home can truly be your home on wheels with a full wall slide and a rear master bath.
As you enter the motor home you will find that there is a slide along the curbside with a fixed sofa and a hide-a-leaf dinette. Next to the slide there is a convenient half bath.
The wall slide has a hide-a-bed sofa, large sink, three burner range, refrigerator, pantry, two wardrobes, a TV, and a chest of drawers.
In the bedroom you will also find a slide with a king bed.
The master bathroom has a 36" shower, toilet, sink, wardrobe or washer/dryer, and a wardrobe with a bi-fold door.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 12952
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 44600 lbs |
| Dry Weight | 33400 lbs |
| Cargo Capacity | 11200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 42609 |
| Engine | Cummins ISL 450Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCYXFCGP2283 |
Dutch Star 4002 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


