Used 2015 Lance 865 Truck Camper
USED Lance 865- in ACAMPO, CA
12V/USB Outlet in Dinette
3-Burner High Output Range W/Oven/Cover
A/C - Coleman 9 Low Pro Ceiling Control
Awning Rear Door Battery Separator
Child Restraint W/Bunk Pad l Docking Lights Entry Door Pull Shade
Exterior Propane Connection Fantastic Roof Vent
Insulated Battery & LP Compartments
Insulated Bed Pad Insulated Hatch Covers
Interior - Palm Springs Jacks Electric W/Wireless Remote
Ladder & Maggie Rack LED Side Patio Lights - Switched
Magazine & Spice Racks - Wood
Microwave Oven
Pass-Through Window (Removable)
lRemovable Clothes Rod
Safety View Window
Sink Cover
Swing-out Entry Assist Handle
W/H Bypass & Winterizing Valve
Wardrobe Light-LED
An easy camper to carry on your short bed Toyota Tundra, Nissan Titan, or F-150/1500 series truck is this Lance 865 truck camper. It offers a spacious wet bath, u-shaped dinette, and full size residential queen size bed.
Step inside the rear entry door and see a nice sized u-shaped dinette on the right side with plenty of seating for everyone. When the day is done and more sleeping space is needed the dinette can quickly be converted to more sleeping space, and there is a convenient 72" overhead cabinet bunk with optional child restraint including bunk pad or cargo netting.
The wet bath opposite the dinette features a toilet, sink, and shower. There is also a dual pane skylight and medicine cabinet with mirrored door. A handy wardrobe can be found just outside the bathroom door.
Cook light meals and snacks easily in the kitchen which offers a two burner range, pantry with adjustable shelves, and 3-way 3 cu. ft. refrigerator and single sink with high spout faucet. You can add a microwave oven, slide out pantry, or sink cover if you like.
Lastly, step up to a front cabover queen size bed with overhead storage on the right side, and so much more! Add an optional 19" 12 volt LED TV for enjoyment while you are relaxing for the evening.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# MK-LNC65
Interior Color: Arrowhead, Mojave Dune, Palm S
| Sleeps | 5 |
| Length | 16 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 7 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Arrowhead, Mojave Dune, Palm S |
| Dry Weight | 2011 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
Lance 865 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


