Used 2015 KZ Spree Escape E18RBT Expandable
View all Spree Escape Floorplans
2015 E18RBT Features and Options
The Spree Escape E18RBT expandable by KZ offers a front and rear tent bed.
As you enter the expandable, in the rear you will find the bathroom. Inside the bathroom there is a toilet, corner shower, and sink.
The kitchen area has a refrigerator and pantry, sink, and two burner range.
You can relax on the sofa or at the dinette after a fun day outside.
There are plenty of overhead cabinets throughout the expandable as well as a front trunk door.
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Sale Price:
$10,295
Trailer Source Inc.
Location: Wheat Ridge RV Center
Stock# F4054562U
Location: Wheat Ridge RV Center
Stock# F4054562U
Stock# F4054562U
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 E18RBT Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 19 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 8 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2690 lbs |
| Cargo Capacity | 810 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 4EZTA1816F4054562 |
For more information
Contact Us
Spree Escape E18RBT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


