Used 2015 KZ Spree Escape 196 Travel Trailer
!!!! BEAUTIFUL TRAVEL TRAILER !!!!!
2015 196 Features and Options
The 2015 K-Z Escape 196S is a lightweight, bunkhouse travel trailer designed for families with a sleeping capacity of up to six people, featuring two bunks, a front queen bed, and a U-shaped dinette that converts into a bed. It has an overall length of approximately 22 feet, a single slide-out, and includes standard amenities such as an awning, air conditioning, a shower, a toilet, and a 6-gallon water heater.
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Western RV Country
Location: Field of RV Dreams
Stock# S24U337PB
Location: Field of RV Dreams
Stock# S24U337PB
Stock# S24U337PB
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 196 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 8 ft |
| Int Height | 6 ft |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2915 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, Sofa |
| Refrigerator Type | Electric / Propane |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2575 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10 FT. |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 4EZTA1911F4055293 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


