Used 2015 KZ Sportsmen Classic 19BH Travel Trailer
BUNK BEDSThe Sportsmen Classic 19BH travel trailer by KZ offers a rear set of bunks for extra sleeping space.
As you enter the travel trailer to the right is a front bed.
To the left of the entrance is a closet, sink, two burner range, and refrigerator. The opposite side has a dinette.
In the rear, you will find a set of bunk beds. The bathroom is located next to the bunks. Inside the bathroom there is a toilet, and shower.
You can even choose an optional u-dinette in place of the front bed.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 99301B
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 8 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 346 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2623 lbs |
| Cargo Capacity | 877 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 4EZTK1915F4023413 |
Sportsmen Classic 19BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


