Used 2015 KZ MXT MXT309 Toy Hauler Travel Trailer
The MXT309 toy hauler travel trailer by KZ offers a large cargo area and a single slide.
The cargo area has a 88" x 84" ramp door and an optional 54" single or double power bed. There is a total of 10' cargo length, so you can load up and store your off-road toys.
The bathroom is a walk-thru in that there is a closet and sink on one side of the travel trailer, and a toilet and shower on the other side.
The main living area has a pantry, refrigerator, three burner range, and double kitchen sink on one side and an entertainment center and a u-dinette slide on the other side.
In the very front, you will find a queen bed with closets on either side of the bed. If you enjoy a bit more seating, then you can choose an optional sofa and a Murphy queen bed in place of the standard queen bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage. Outside there is also a spray port for quick clean-up as well as a 20' awning which provides shade from the outside elements.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $7,953
Sale Price: $10,978
Stock# F8042853
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6770 lbs |
| Cargo Capacity | 2030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4EZTG3022F8042853 |
MXT MXT309 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


