Used 2015 Keystone RV Summerland Mini 1600BH Travel Trailer
This single axle Summerland Mini travel trailer features a set of bunks, a rear bath, and more!
As you step inside model 1600BH you will find a booth dinette to your right with overhead storage. On your left find a closet with TV shelf.
Straight ahead there is a 3 cu. ft. gas/electric refrigerator to keep all of your perishables cold and fresh. You will also find a two burner cook-top, overhead microwave, and single sink. The overhead cabinets and lower storage will be nice for all of your dishes and things. There is a nice pantry for food item storage as well.
In the right rear corner find a convenient private toilet and tub/shower area. The opposite corner offers a set of bunks that are 32" x 75".
You can also choose from the list of options to add any additional features that would make your camping adventures more comfortable!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 25755RB
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 380 lbs |
| Dry Weight | 2785 lbs |
| Cargo Capacity | 1095 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4YDT16018F3151467 |
Summerland Mini 1600BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


