Used 2015 Keystone RV Springdale 260TBWE Travel Trailer
This Keystone Springdale features a rear corner bath, a double bed with bunk above, plus so much more!
Enter model 260TBWE and see a sofa straight ahead. There is a booth dinette to the left of the door with overhead storage and a TV shelf. Opposite the booth there is a refrigerator, three burner range with overhead microwave, and a large kitchen sink.
To the right of the entry door behind the sliding door is a front bedroom featuring a queen size bed and dual closets, plus nightstands. There is also a TV shelf and overhead storage too.
Tucked in the rear of this unit there is a double bed with single bunk above. There is also a wardrobe in the corner. The opposite corner features a convenient private tub/shower and toilet area, with separate sink just outside the bathroom door.
On the outside enjoy the front pass-through compartment for all of your larger camping gear. Plus the rear outdoor and more storage beneath the bunk provides even more exterior storage space!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 101826
| Sleeps | 9 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| Dry Weight | 4853 lbs |
| Cargo Capacity | 2672 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 4YDT2602XFG100504 |
Springdale 260TBWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


