Used 2015 Keystone RV Outback 316RL Travel Trailer
Make your way inside this Keystone Outback travel trailer 316RL and find a wide open interior with dual opposing slides. This unit features a rear living area, triple slides, a private front bedroom, and a handy kitchen island!
Enter and notice the bath is almost directly across from the door. This is convenient for accessing when spending time outside. You don't have to run through the entire unit to get to a bathroom. Inside the bath find an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. There is also a second door that leads to the front private master suite.
The front bedroom offers a relaxing space away from the living area where you can rest up from a fun filled day. Inside find a queen size bed with dual bedside wardrobes, plus a third slide out wardrobe on the curbside. There is also overhead storage too.
Back to the main entry head left into the combined kitchen and living room space with dual opposing slides. The door side features a large booth dinette and sofa sleeper with overhead cabinets. This is perfect for added guests.
Along the back wall find two lounge chairs with an end table between. Rounding out the living space where you can gather for conversation or watching TV you have an entertainment center slide that also features the kitchen appliances on the opposite end.
In the kitchen area find a pantry, three burner range, counter space with overhead storage, and a refrigerator. Along the interior wall find added counter space with a double sink, and plenty of overhead storage for dishes and things. A handy kitchen island can be used for prep space or serving, plus so much more!
There is also a front pass-through storage compartment for all of your extra camping gear too!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UT52735
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| Dry Weight | 7787 lbs |
| Cargo Capacity | 1713 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT31624FB45362 |
Outback 316RL Reviews
-
Liveable Couples Coach
2016 Outback 316RL
What I liked most: Dark cabinet interior with classy decor make this a travel trailer that feels very livable and comfortable. Plenty of counter space and cabinets in the kitchen area. Kitchen island has lots of cabinets and clear counter space as the sink is on the counter wall. Nice touch screen control center. Floor-to-ceiling cabinets in bathroom.
What I'd improve: Microwave in the galley is in an awkward spot under the counter.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


