Used 2015 Keystone RV Montana 3440 RL Fifth Wheel
Camping will be fun in this Keystone Montana 3440RL fifth wheel. This unit offers a rear living layout with quad slide outs, a king bed option, and fireplace!
Enter and find the kitchen straight ahead. There is an L-shaped counter with double sink, and overhead cabinets for dishes and things. A storage hutch is straight ahead along the interior wall and also features overhead cabinets, plus counter space with more storage below. A slide out three burner range, pantry, and refrigerator finish up this easy flow kitchen space.
To the immediate left of the entry door enjoy a large slide out featuring a dining table for two, and optional theater seating with cup holders. There is also overhead cabinet space as well.
The rear wall offers a seating area with a sofa and more overhead cabinet storage the entire width of the room. There is a second living room slide adjacent that features a desk and entertainment center, overhead cabinet, HD TV, and fireplace.
Head up the steps to the right of the entry door and find a side aisle bath with linen cabinet, toilet, sink, and 48" x 30" shower.
The front bedroom offers plenty of space to rest and relax from a fun filled day. Inside find a queen bed slide out or optional king if you enjoy a bit more sleeping space. You will also find storage beneath the bed for larger items and extra bedding. A dresser can be found opposite the bed with an HD TV above, and seating along side following that curb side wall. There is also a front wall wardrobe and a space prepped for a washer and dryer to the right and left of the wardrobe, plus so much more!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# UT370223
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2735 lbs |
| Dry Weight | 12545 lbs |
| Cargo Capacity | 4190 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDF34420F4702581 |
Montana 3440 RL Reviews
-
Very stylish interior
2016 Montana 3440 RL
What I liked most: The little nook in the corner by the tv is a convenient work space. The stadium seating is nice because it is sitting right across from the tv. The bedroom wardrobe closet is deep and can hold a larger collection of clothes.
What I'd improve: You can't really sit in the nook when the tv is out as you can see in the picture I uploaded with this review.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


