Used 2015 Keystone RV Cougar X-Lite 28SGS (Hampton, NB) Fifth Wheel
Three slide out are responsible for giving this Cougar X-Lite rear living fifth wheel its spacious feel. With dual opposing slides in the living area alone, it will feel a little like home when you first step in.
Entering model 28SGS takes you right into the combined kitchen and living room space. There is a slide out entertainment center/pantry, and free standing dinette with four chairs.
Along the rear wall find two swivel rocker recliners with an end table between, plus overhead storage the entire width of the unit.
There is a hide-a-bed sofa, refrigerator, and three burner range slide opposite the door side, plus additional counter space along the interior wall that features plenty of prep space and includes a double sink, and overhead storage.
Step up to a front bed and bath area. The bath area features a neo-angle shower, toilet, and sink with overhead cabinet. There is also a linen cabinet which is accessible in the bath when the linen/wardrobe slide is fully extended. There is a second sliding bath door that leads directly into the bedroom for added convenience.
The bedroom offers a comfortable queen sized bed with wardrobe, a nightstand, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $2,000
Sale Price: $30,900
Stock# 3951a
Interior Color: Vineyard, Bronze, Platinum
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Interior Color | Vineyard, Bronze, Platinum |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 7561 lbs |
| Cargo Capacity | 2439 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF28S23F2509673 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


