Used 2015 Keystone RV Cougar X-Lite 28RBS Travel Trailer
SOLD
Storage inside and out, on the right, the left, and back side. There is even storage in this Cougar X-Lite that goes right through from one side to the other. So pack up the kids, some food, and any gear you want to take, because this unit has a place to store it all!
Besides storage, model 28RBS offers double bed bunks, convenient dual entry doors, and a large slide, plus sleeping for TEN!
Enter the front most door and notice the master bedroom to the right just inside the sliding bedroom door. There is a queen bed, dual bedside wardrobes, headboard storage, and a convenient laundry chute.
An entertainment center is straight in from the door. It can easily be viewed when seated at the U-shaped dinette and hide-a-bed sofa slide each featuring overhead storage and extra sleeping space if needed.
The rear right corner offers a double bed set of bunks with a ladder for easy access to the top bunk and convenient storage beneath.
The rear left corner provides a complete bath with tub/shower, toilet and sink, plus an exterior entry door for added convenience when accessing from outdoors. There is also a wardrobe for clothing storage just outside the bathroom door.
The kitchen offers all the amenities you need to prepare and cook food for your family. There is a pantry, refrigerator, three burner range, microwave oven, and double kitchen sink for ease in cleaning up, and so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 119-25
Interior Color: Vineyard, Bronze, Platinum
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Vineyard, Bronze, Platinum |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| Dry Weight | 6338 lbs |
| Cargo Capacity | 1862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28R2XFV504641 |
Cougar X-Lite 28RBS Reviews
-
Family Fun Layout
2016 Cougar X-Lite 28RBS
What I liked most: Good size passed through storage in front. Power jacks all around. Quite a bit of rear exterior storage with two access points. Nightstands and electrical outlets in each of the bunk areas.
What I'd improve: Unused space above cabinet area in master bedroom.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


