Used 2015 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 28RBSWE Travel Trailer
Oh, and this one has room to take grandma and grandpa along too. With double bed bunks, a large slide out, and dual entry doors with one leading to the bathroom inside, this Keystone Cougar 1/2 Ton unit has space for the whole entire bunch!
As you enter the door closest to the front notice the sliding door to the front private bedroom. Inside find a queen bed, dual bedside wardrobe, a headboard with storage space, and a convenient laundry chute. You will also enjoy the living room entertainment center which features a swivel TV box that can also be viewed from the bedroom at night. Just add the optional 32" TV and enjoy!
There is plenty of space in the Cougar kitchen which offers storage in the cabinets, plus a pantry for dry and canned goods. There is a handy refrigerator, three burner range, and the double kitchen sink makes cleaning up a snap.
Along the side opposite the door enjoy the added space created with a slide out U-shaped dinette and hide-a-bed sofa featuring overhead cabinets for more storage.
In the rear right corner there are double bed bunks with storage beneath and a ladder for easy access to the top bunk bed. This space will easily sleep several kids, or four adults.
The rear left corner offers a private bathroom with an outdoor entry which is great when you need to access it from outside. The bath features a tub/shower, toilet, and corner vanity with sink.
There is a front pass-through compartment that will easily store all of your outdoor camping gear. Plus there are more exterior storage compartments beneath the rear double bed bunks providing so much more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# BY2538B
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| Dry Weight | 6366 lbs |
| Cargo Capacity | 1634 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28R20FC501842 |
Cougar Half-Ton Series 28RBSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


