Used 2015 Forest River RV Wildwood 31BKIS Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
WHAT'S GREAT!!!
+ New Tires, Brakes, and Bearings
+ Fresh Roof Reseal
+ Huge bunkroom
+ Opposing slides
WHAT AIN'T...
- Non camp side living slide had a small leak, now sealed
- Some typical wear and tear
Forest River Wildwood 31BKIS - Travel Trailer highlights:
The Wildwood 31BKIS travel trailer by Forest River offers triple slides, a rear bunk house, and a kitchen island.
As you enter the travel trailer, to the left there is a slide with a three burner range, microwave, and refrigerator. To the right of the entrance you will find a nice size pantry. Just around the corner from the pantry there is an entertainment center. On the opposite side you will find a slide with a dinette and a sofa. The kitchen island offers extra counter space and a double kitchen sink as well as twin lazy Susan's which provide great storage.
The rear bunk house has a slide with a set of bunk beds. Along the rear wall you will find a swing arm for a TV. There is an upper bunk on the opposite side of the trailer.
In the front bedroom you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
Outside you can even enjoy the exterior kitchen.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $3,857
Sale Price: $14,987
Stock# 31309
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| Dry Weight | 8350 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TWDG28FA254885 |
Wildwood 31BKIS Reviews
-
All in One Floorplan
2016 Wildwood 31BKIS
What I liked most: Power jacks all around. Nice outdoor kitchen, bunk house, and island kitchen floor plan all in one. Storage under sofa. LED lighting. Large private bunkbed area with sofa and storage.
What I'd improve: Add drawers in outdoor kitchen.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


