Used 2015 Forest River RV Vengeance Touring Edition 39B12 Fifth Wheel
The Vengeance Touring Edition 39B12 toy hauler fifth wheel by Forest River offers triple slides and a large cargo area for your off road toys.
As you enter the fifth wheel, you will be in the main living and kitchen area. To the left of the entrance there is a slide with a three burner range and refrigerator. Next to the slide you will find a fireplace. The opposite side has a slide with theater seating. In the middle of the kitchen there is an island which has a kitchen sink and extra counter space.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet, shower with seat, and sink.
The front bedroom offers a king bed slide, dresser, and a front wall wardrobe with a washer and dryer prep.
In the cargo area you will find an electric bed lift with sofas below the bed. In the corner of the cargo area there is a half bath.
Outside, the two awnings add much shade from the outside elements.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT230711
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2536 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14109 lbs |
| Cargo Capacity | 3171 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4X4FVGR33FR500153 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


