Used 2015 Forest River RV Vengeance Touring Edition 38L12 Toy Hauler Fifth Wheel
The Vengeance Touring Edition 38L12 toy hauler fifth wheel by Forest River offers triple slide and a large cargo area.
In the cargo area you will find a ramp door with patio, an electric bed lift with bottom sofas.
Proceeding toward the main living area you will find a Jack & Jill loft and an entertainment center.
In the main living area there are two slides. One slide has theater seating. Diagonal from the theater seating you will find an entertainment center and fireplace. In the middle of the kitchen there is a kitchen island with a double kitchen sink and extra counter space. The other slide has a pantry and a refrigerator. Next to the slide you will find a three burner range and a microwave.
Off of the kitchen area you will find a convenient half bath.
As you step up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, shower with seat, linen cabinet and a sink.
In the front bedroom you can relax on the king bed slide. Across from the bed there is a dresser and TV. Along the front wall you will enjoy all of the storage that the wardrobe provides.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $2,000
Sale Price: $24,995
Stock# 16836A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3308 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14454 lbs |
| Cargo Capacity | 3127 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4X4FVGP38FR500202 |
Vengeance Touring Edition 38L12 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


