Used 2015 Forest River RV Surveyor Sport SP 240RBS Travel Trailer
Absolutely the Perfect Couples Camper!
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Surveyor Sport SP-240RBS travel trailer by Forest River offers a rear bath and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the left is a u-dinette. The opposite side of the trailer has a slide with a pantry, refrigerator, three burner range, and double kitchen sink. Along the front of the living area you will find an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with storage below the bed and wardrobes on either side of the bed.
In the rear, you will find the bathroom. The bathroom offers a closet, neo-angle shower, sink, and toilet.
Outside you are sure to enjoy the outside kitchen with a two burner range, sink, and refrigerator.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 97378
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 588 lbs |
| Dry Weight | 4759 lbs |
| Cargo Capacity | 2829 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TSVZ22F2473155 |
Surveyor Sport SP 240RBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


