Used 2015 Forest River RV Sunseeker 2700DS Ford Motor Home Class C
Forest River offers the Sunseeker 2700DS on a Ford chassis for your RV adventure featuring a rear bedroom and two slides.
The rear bedroom includes a queen bed slide out with overhead cabinets. There are also nightstands on each side of the bed. An optional TV can be mounted on the wall opposite the bed.
The bathroom is also opposite the bed. There is a private toilet area and shower. Just outside that area, you will find a vanity sink, medicine cabinet and wardrobe.
The kitchen includes a combination wardrobe/pantry and a refrigerator on one wall with a stove, overhead microwave and cabinets, single bowl galley sink, and drop down counter on the opposite wall.
A second slide has u-dinette, or you can choose an optional dream dinette, and overhead cabinets. Across from the slide, you will find a sofa and overhead cabinets.
There is a generous 60" x 80" over cab bunk mat and storage included. You may choose optional cabinets with a 42" TV or an optional 32" TV with twin beds in place of the 60" x 80" bunk.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# PB2591
Chassis: Ford
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11260 lbs |
| Cargo Capacity | 3240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 102088 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS9EDA83035 |
Sunseeker 2700DS Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


