Used 2015 Forest River RV STEALTH 2715G Travel Trailer
------------------------TOY HAULER!!!!!------------------------
2015 2715G Features and Options
Toy Hauler Travel Trailer
Length: Approx. 27 ft (Overall ~32 ft with hitch)
Dry Weight: Around 7,610 lbs
GVWR: 11,200 lbs
Cargo Capacity: Up to 3,500 lbs
Sleeping Capacity: 5+ (Front Queen, Rear Bunks/Sofas)
Garage: ~15 ft cargo space with couches up
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$23,995
You Save: $3,000
Sale Price: $20,995
You Save: $3,000
Sale Price: $20,995
Crestview RV
Location: Selma
Stock# 2-25094A
Location: Selma
Stock# 2-25094A
Stock# 2-25094A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 2715G Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 1005 lbs |
| GVWR | 9999 lbs |
| Cargo Capacity | 2974 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 Onan Generator |
| Available Beds | RV Queen, jack-knife sofa bed |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 5982 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Cargo Deck Size | 15 ft |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Solar Wattage | 160 watts |
| VIN | 4X4TSFC23FC014029 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

