Used 2015 Forest River RV Solera 24S Motor Home Class C - Diesel
CALL FOR MORE INFORMATION ~ MORE IMAGES COMING SOON~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Solera 24S motor home by Forest River features a single slide and an open floorplan.
As you enter the motor home, to the left there is a flip-on counter, sink, range, microwave, and refrigerator. The opposite side of the motor home home has a slide with a dinette, pantry, and wardrobe.
Above the cab you will find a bunk mat, or you can choose an optional entertainment center. In the corner of the motor home there is also a standard TV.
As you head toward the rear of the motor home you will find the bathroom in the corner. Just outside of the bathroom area there is a sink. Inside the bathroom you will find a toilet and shower.
After a day of playing outside you can retreat to the rear bed and enjoy watching TV on the optional TV.
Storage is not a problem with all of the overhead cabinets throughout the motor home.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $4,998
Sale Price: $69,999
Stock# 101540
Chassis: Sprinter
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9700 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 9995 |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC9E9576217 |
Solera 24S Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


