Used 2015 Forest River RV Sierra 380BH5 Fifth Wheel
The Sierra 380BH5 fifth wheel by Forest River offers five slides and a rear bunk house.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with plenty of seating. The opposite side of the fifth wheel has a slide with a tri-fold hide-a-bed sofa, pantry, and refrigerator. You will also find a three burner range and double kitchen sink next to the slide. On the other side of the slide there is a nice size entertainment center. The kitchen island offers plenty of counter space.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, sink, and walk-in shower with seat.
The front bedroom greets you with an optional king slide, a walk-in wardrobe which is washer and dryer prepped, and a dresser with TV hook-up.
In the rear of the fifth wheel, there is a nice size bunk house that your kids are sure to enjoy. There are two slides in the bunk house. Both slides have bunk beds. Along the rear wall there are wardrobes, which provide much storage.
You will see plenty of overhead cabinets throughout the fifth wheel as well as a large pass thru storage area.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which has a refrigerator, sink, and microwave. There is also a bumper mount gas grill.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $2,496
Sale Price: $28,999
Stock# FJ040096
| Sleeps | 7 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1861 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12379 lbs |
| Cargo Capacity | 3121 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 86 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSEP29FJ040096 |
Sierra 380BH5 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


