Used 2015 Forest River RV Shockwave F28SAGDX Toy Hauler Fifth Wheel
Step into the Forest River Shockwave F28SAGDX and up the stairs on your right you will find a full bathroom. It includes a toilet, overhead storage, a corner angled shower, a vanity sink and a medicine cabinet along with a private entry door to the bedroom.
At the front of this fifth wheel toy hauler is the master bedroom including a slide out with two wardrobes and a vanity in the middle. You will also find a queen bed, nightstands at each side and overhead cabinets.
In the main living area, the kitchen includes a refrigerator with space for an optional TV above it, corner counters and overhead cabinets, a double sink and a three burner range. A pantry is along the opposite wall, next to the entry door.
Along the road side, there is a sofa with overhead cabinets and a table. You may choose an optional slide for the sofa. The opposite side includes two captain chairs with a table between them as well as overhead cabinets. You may choose an optional dinette for this space.
The rear garage area also includes a standard electric bed with a flip sofa below.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# R4573
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2163 lbs |
| GVWR | 14163 lbs |
| Dry Weight | 9407 lbs |
| Cargo Capacity | 4697 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4FSHD2XFC002578 |
Shockwave F28SAGDX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


