Used 2015 Forest River RV Sandpiper 35ROK Fifth Wheel
"Elevate your adventures " Ask about our easy financing
The 35ROK Sandpiper fifth wheel by Forest River offers triple slides, a rear living and exterior kitchen.
Stepping inside the fifth wheel, to the right, is a walk-in closet. To the left is a slide with a free standing dinette, entertainment center, and fireplace. In the rear, you will find a tri-fold hide-a-bed sofa. The other slide offers two recliners, a pantry, three burner range, microwave, and refrigerator. The kitchen island offers a double kitchen sink, lots of counter space, and a flip-up counter.
At the top of the stairs, there is a bathroom on the right. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, walk-in shower with seat, and a wardrobe.
The bedroom has much space with a queen bed slide, large wardrobe which is also washer and dryer prepped, and a dresser.
There are plenty of overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as a large pass thru storage. Outside you will enjoy the exterior kitchen as well as a bumper mount swivel gas grill.
You can even choose an optional king bed.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# UT220404
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2423 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 11908 lbs |
| Cargo Capacity | 3592 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAL29FJ031381 |
Sandpiper 35ROK Reviews
-
Like the Floor Plan, HATE the poor quality
2014 Sandpiper 35ROK
What I liked most: Layout is very good, Closet at Door very good
What I'd improve: Overall Quality, you Cannot go a day without fixing something, if you are not handy look at other makes8 years ago | Bruce P. from Kitchener, ON
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


