Used 2015 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 312QBUD Travel Trailer
SALE PENDING
The Salem Hemisphere Lite 312QBUD travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and a wardrobe on one side of the bed and a nightstand on the other.
The main living area has a slide with a tri-fold sofa and a u-dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe. On the opposite side of the trailer there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
The bathroom offers a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub. There is also a private entrance from the bathroom outside.
The rear bunk house is a place your kids will claim as their own space. You will find a slide with a set of bunk beds. The opposite side of the room has a wardrobe with a bunk above the wardrobe.
Outside you can enjoy an optional kitchen with a sink, refrigerator, and drawer. There is also an optional gas grill.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $3,000
Sale Price: $13,995
Stock# 076453
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 855 lbs |
| Dry Weight | 7150 lbs |
| Cargo Capacity | 2601 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBG20FU076453 |
Salem Hemisphere Lite 312QBUD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


