Used 2015 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 282RK Travel Trailer
MUST SEE!! GREAT FLOOR PLAN, GREAT CONDITION, @ A GREAT PRICE. STOP IN TODAY AND TAKE A LOOK.
The Salem Hemisphere Lite 282RK travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there are two lounge chairs and an end table. In the rear you will find a double kitchen sink, plenty of counter space, a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The slide has a dinette and a hide-a-bed sofa. The entertainment center is located next to the sofa.
Down the hall you will come to the side aisle bath. Inside the bath you will find a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet and toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and a wardrobe on one side of the bed and a nightstand on the other side of the bed. Across from the bed there is a wardrobe with TV hook-up.
Outside you can enjoy the optional exterior kitchen which has a sink, refrigerator. There is also an optional gas grill that you can choose.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 101696
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 6620 lbs |
| Cargo Capacity | 1901 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBD2XFU075847 |
Salem Hemisphere Lite 282RK Reviews
-
Master Bedroom Haven
2016 Salem Hemisphere Lite 282RK
What I liked most: Master bedroom has plenty of storage with full wardrobe chest of drawers and additional closet space next to the bed. It also has nightstands with drawers. Electrical outlets on each side of the bed for digital device plug-in. Very comfortable and relaxing master bedroom area. Large living room window behind the two recliners.
What I'd improve: A bit more storage in the outdoor kitchen.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


