Used 2015 Forest River RV Salem Cruise Lite 261BHXL Travel Trailer
The Salem Cruise Lite 261BHXL travel trailer by Forest River offers a rear bunk house.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
The main living area has a sofa, and on one side a dinette with TV hook-up above the dinette. The opposite side of the trailer offers a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
In the rear you will find a double bed with a single bunk above the double bed. You will also find a rear wardrobe.
Just outside of the bathroom there is a sink and medicine cabinet. The bathroom offers a shower/tub, and a toilet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 253219
| Sleeps | 7 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 434 lbs |
| GVWR | 7434 lbs |
| Dry Weight | 4314 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TSMB26FT108895 |
Salem Cruise Lite 261BHXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


