Used 2015 Forest River RV Salem Cruise Lite 241QB Travel Trailer
REAR BATHThe Salem Cruise Lite 241QB travel trailer by Forest River offers a rear bath.
As you enter the travel trailer, to the left there is a dinette. On the opposite side of the trailer you will find a refrigerator, three burner range, microwave, and double kitchen sink. There is also a sofa in the main living area.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
In the rear of the trailer you will find a bathroom with a neo-angle shower, toilet, sink, and medicine cabinet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, so you can bring all of your necessary items from home. Under the bedroom area there is a pass thru storage area.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 49734A
Interior Color: Meadow, Mineral
| Sleeps | 4 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | Meadow, Mineral |
| Hitch Weight | 499 lbs |
| Dry Weight | 4135 lbs |
| Cargo Capacity | 3326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMZ28FR404858 |
Salem Cruise Lite 241QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


