Used 2015 Forest River RV Salem 27RKSS* Travel Trailer
The Salem 27RKSS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
To the left of the entrance there are two lounge chairs and an end table. The kitchen is located in the rear. You will find a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and a pantry. The slide has a dinette and a sofa.
As you proceed toward the front of the travel trailer, the bathroom is on the left. Inside the bath you will find a wardrobe, neo-angle shower, sink, medicine cabinet and a toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and wardrobes with drawers on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as exterior storage.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 57706
Exterior Color: WH
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 6355 lbs |
| Cargo Capacity | 1327 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMC25FA314509 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


