Used 2015 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2905SS Travel Trailer
The Rockwood Ultra Lite 2905SS travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear bunk house.
As you enter the trailer, to the right there is a front bedroom with a bed, nightstands, and wardrobes on either side of the bed. At the foot of the bed you will find an optional TV.
The main living area has a slide with a dinette, or you can choose an optional free-standing table and chairs, and a hide-a-bed sofa. Next to the slide you will find a wardrobe. Along the front of the living area there is an entertainment center. To the left of the entrance you will find an optional counter top extension, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
The bathroom offers a tub, sink, medicine cabinet, and toilet.
In the rear bunk house there is a set of bunks and an upper bunk with wardrobe and entertainment center below the bunk.
You will notice plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage. You can even enjoy the exterior kitchen which has a refrigerator, sink, and two burner range. There is even an optional gas grill.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 34419
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 7730 lbs |
| Dry Weight | 5872 lbs |
| Cargo Capacity | 1546 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| VIN | 4X4TRLE27FZ134419 |
Rockwood Ultra Lite 2905SS Reviews
-
Classic Family Camper
2016 Rockwood Ultra Lite 2905SS
What I liked most: Outdoor kitchen with microwave. 3 bunk beds with lots of storage. Large counter top in bathroom. Large shower tub combo with pretty design. Sturdy square dinette in u shape design lowers into bed easily. Wardrobe slide in master bedroom is neat use of space.
What I'd improve: Watching tv from the couch is nearly impossible. Kitchen storage is minimal.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


