Used 2015 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS Travel Trailer
SALE PENDING!!!Sleeps-10, Double Slide, Full Outside Kitchen, 2-Power Patio Awnings, Heated/Enclosed Underbelly, Queen Bed!!
The Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer there is a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. Along the front of the living/kitchen area you will find an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with shirt closets and nightstands on either side of the bed.
Towards the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a tub/shower, sink, linen cabinet, toilet, and a private entrance outside.
The bunk house offers a slide with a set of bunks, or an optional sofa on the bottom. Across from the slide there is a bunk on top and a closet, set of drawers, and an optional TV.
You will find plenty of storage in the travel trailer with all of the overhead cabinets, and the large exterior pass thru storage area. You can enjoy the outside kitchen which offers a two burner range, pantry, microwave, and refrigerator. There is even an optional grill and an optional rear ladder that you can choose.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 6152T
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 848 lbs |
| GVWR | 8650 lbs |
| Dry Weight | 7194 lbs |
| Cargo Capacity | 1456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4x4trlg26f1866682 |
Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS Reviews
-
Great outdoor kitchen
2016 Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS
What I liked most: I like that the outdoor kitchen has a microwave in it. Bunkhouse is roomy and has pocket door for privacy. Outdoor and indoor access to bathroom as well as storage in the bathroom. Storage underneath the slide couch. Bedroom has 2 pocket doors.
What I'd improve: Shower is cramped. Bedroom seems small.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


