Used 2015 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS Travel Trailer
The Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer there is a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. Along the front of the living/kitchen area you will find an entertainment center.
The front bedroom has a queen bed with shirt closets and nightstands on either side of the bed.
Towards the rear of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a tub/shower, sink, linen cabinet, toilet, and a private entrance outside.
The bunk house offers a slide with a set of bunks, or an optional sofa on the bottom. Across from the slide there is a bunk on top and a closet, set of drawers, and an optional TV.
You will find plenty of storage in the travel trailer with all of the overhead cabinets, and the large exterior pass thru storage area. You can enjoy the outside kitchen which offers a two burner range, pantry, microwave, and refrigerator. There is even an optional grill and an optional rear ladder that you can choose.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# G5674
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 848 lbs |
| GVWR | 8650 lbs |
| Dry Weight | 7194 lbs |
| Cargo Capacity | 1456 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TRLG28F1860317 |
Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS Reviews
-
Great outdoor kitchen
2016 Rockwood Signature Ultra Lite 8312SS
What I liked most: I like that the outdoor kitchen has a microwave in it. Bunkhouse is roomy and has pocket door for privacy. Outdoor and indoor access to bathroom as well as storage in the bathroom. Storage underneath the slide couch. Bedroom has 2 pocket doors.
What I'd improve: Shower is cramped. Bedroom seems small.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


