Used 2015 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS Travel Trailer
The Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS travel trailer by Forest River offers so many great features, such as a rear bunk house, exterior kitchen, and triple slides.
Even before you enter the trailer, check out the exterior kitchen which has a two burner range, sink, and refrigerator. There is even an optional gas grill.
As you enter the trailer, to the left there is a counter top extension, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a dinette and a hide-a-bed sofa. Front the entrance door, straight in front of you, you will find an entertainment center.
In the front bedroom there is a slide with a wardrobe and shelves. The bedroom also has a queen bed with nightstands on either side of the bed and a shirt closet above one of the nightstands. Across from the bed there is a TV.
Proceeding toward the rear of the trailer, the side aisle bathroom has a garden shower, toilet, and sink. There is also a private entrance door leading outside from the bathroom.
The rear bunk house has a slide with a play cube sofa on the bottom and a flip-up bunk above the sofa. Along the rear wall in the bunkhouse you will find an entertainment center and a table. There is also a set of bunks which add extra sleeping space.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# CR8-2113
Interior Color: Toscana, Metropolitan, Willow
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Interior Color | Toscana, Metropolitan, Willow |
| Hitch Weight | 619 lbs |
| GVWR | 8650 lbs |
| Dry Weight | 7187 lbs |
| Cargo Capacity | 1463 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | 15" |
Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS Reviews
-
Great floorplan
2017 Rockwood Signature Ultra Lite 8311WS
What I liked most: This RV has a great floor plan with separate sleeping quarters in the front and rear of the coach. The counter space is full flat with undermount sink and a cover for the stove. We were also able to get a 9 cubic foot refrigerator which provides decent storage.
What I'd improve: We've had a number of quality issues with the brand new RV: fridge condensate water doesn't drain, pocket door falls off, tank level meters do not work, water pump did not work9 years ago | Greg H. from Waterford Township, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


