Used 2015 Forest River RV Rockwood Premier 2516G Folding Pop-Up Camper
The Rockwood Premier 2516G offers a single slide out and tent end beds for extra space to maneuver inside this folding pop-up camper.
The rear queen tent end bed and front king tent end bed allow for more space to move inside.
As you enter, there is a shower and port-a-pottie cassette immediately to your right. The opposite corner holds a cabinet for storage.
As you continue around, a 72" x 50" booth dinette is located within the single slide out. Back inside, one back corner provides a swing level galley with a cabinet, three burner range top and single bowl sink. An optional refrigerator is under the three burner range.
The opposite wall offers a 77" sofa with the water heater under it, in the corner.
Outside this folding pop-up camper is sliding storage for easy access, an awning and a RVQue gas grill.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# BRC040319A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 1 in |
| Ext Height | 5 ft 1 in |
| Hitch Weight | 292 lbs |
| GVWR | 3292 lbs |
| Dry Weight | 2473 lbs |
| Cargo Capacity | 800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CPRY16FD293490 |
Rockwood Premier 2516G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


