Used 2015 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2503S Travel Trailer
The Rockwood Mini Lite 2503S travel trailer by Forest River offers a single slide and two entrances.
As you enter the front entrance, to the right is a sofa that makes a bed. There are wardrobes on either side of the bed.
The slide has a wardrobe, pantry, microwave, double kitchen sink, and three burner range. Next to the slide there is an additional pantry, and a refrigerator. On the opposite side of the travel trailer, you will find a "u"-dinette with an entertainment center above the dinette.
The bathroom is located in the rear of the travel trailer. Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, wardrobe, toilet, linen cabinet, and a garden shower. There is also a convenient entrance outside from the bathroom.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as exterior storage. You can even choose an optional gas grill, which makes cooking outside fun for the family.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 18654B
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Hitch Weight | 538 lbs |
| GVWR | 6538 lbs |
| Dry Weight | 4310 lbs |
| Cargo Capacity | 1833 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TRLA2XFD402897 |
Rockwood Mini Lite 2503S Reviews
-
Nice rv with a poor design.
2016 Rockwood Mini Lite 2503S
What I liked most: Convenient fold out bed.
Sturdy dining booth .
Good amount of kitchen counter space.
Bathroom is spacious with lots of storage.
What I'd improve: The is not a good spot to put a tv. Porcelain toilet instead of cheap plastic. Have both storage compartments drawers instead one just a cabinet as its hard to reach back there.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


