Used 2015 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2304KS Travel Trailer
Ask about our FREE Camping and 1 Year of RV Complete!
The Rockwood Mini Lite 2304KS travel trailer by Forest River is a great travel trailer for a weekend away.
As you enter the travel trailer, to the left there is a dinette with an entertainment center above the dinette.
In the rear you will find the bathroom with a garden shower, linen cabinet, toilet, wardrobe, sink, and medicine cabinet.
In the kitchen area there is a pantry, refrigerator. The slide has a three burner range, microwave, double kitchen sink and pantry.
The front of the trailer has a sofa with a Murphy bed behind the sofa and wardrobes and nightstand on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as exterior storage.
You can even choose an optional gas grill.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT930439
| Sleeps | 4 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Hitch Weight | 623 lbs |
| GVWR | 5023 lbs |
| Dry Weight | 4155 lbs |
| Cargo Capacity | 809 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TRLY24FD403789 |
Rockwood Mini Lite 2304KS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


