Used 2015 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2109S Travel Trailer
Just Arrived wont last long
The Rockwood Mini Lite 2109S travel trailer by Forest River offers a rear bath and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the left is a wardrobe, and refrigerator.
The bathroom has a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet.
The 72" sofa is on a slide and there is a table in front of the sofa. The opposite side of the travel trailer has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and extra counter space. You will also find an entertainment center.
In the front, there is a queen bed with flip-up storage and wardrobes on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, as well as an exterior pass thru storage.
You can even choose an optional gas grill.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $11,383
Sale Price: $10,995
Stock# 402560
Exterior Color: White
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 455 lbs |
| GVWR | 4855 lbs |
| Dry Weight | 4091 lbs |
| Cargo Capacity | 714 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TRLW27FD402560 |
Rockwood Mini Lite 2109S Reviews
-
Perfect couples camper
2018 Rockwood Mini Lite 2109S
What I liked most: First impression is well built coach and solid in construction however I stand reserved only "Time will tell."
What I'd improve: Cheap plastic toilet I would upgrade to porcelain! The slide should be deeper to accommodate a tri-fold sofa queen sleeper for extra functional sleeping space. I purchased a three burner stove that mounts on the outside rail "Gas quick connect" to cook outside. Do I dare say to use Azdel in their Rockwood construction. Happy Camping everyone......Ken Camper Dawg Ingalls9 years ago | Kenneth I. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


