Used 2015 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2280BH Folding Pop-Up Camper
This RV is Located in GEORGETOWN TEXAS, Call Today !! 512-985-2057
The Rockwood Freedom 2280BH folding pop-up camper from Forest River offers front and rear tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, a booth dinette includes a table extension. The back wall also holds a swing galley with single bowl sink, three burner stove top, and optional refrigerator. A cabinet in the corner offers extra storage.
To the right of the entry, a cabinet is included. You may choose an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find an RVQue gas grill and a 28 x 84 front deck storage with expanded metal decking which can hold bikes or dirt bikes.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 89619
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 382 lbs |
| GVWR | 3132 lbs |
| Dry Weight | 2122 lbs |
| Cargo Capacity | 991 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4CFMU15FD292049 |
Rockwood Freedom Series 2280BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


