Used 2015 Forest River RV R Pod RP-182G Travel Trailer
View all R Pod Floorplans
2015 RP-182G Features and Options
The R-Pod RP-182G travel trailer by Forest River offers a single slide and a u-dinette.
To the right of the entrance you will find a front u-dinette. The slide has a refrigerator, two burner range, and sink.
In the rear, you will find a set of bunk beds. Next to the bunk beds there is a toilet and shower.
To the left of the entrance you will find a nice entertainment center.
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Sale Price:
$9,999
Trailer Source Inc.
Location: Frederick
Stock# FL011351U
Location: Frederick
Stock# FL011351U
Stock# FL011351U
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 RP-182G Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 3368 lbs |
| Dry Weight | 2766 lbs |
| Cargo Capacity | 1096 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT13FL011351 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-182G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


