Used 2015 Forest River RV R Pod R-Pod 178 Travel Trailer
2015 R-Pod 178 Features and Options
The R-Pod RP-178 travel trailer by Forest River is a great travel trailer for a family of four.
As you enter the travel trailer, to the left there is an entertainment center. The bathroom has a toilet, and a shower.
Along the rear you will find a queen bed.
The slide has a sink, two burner range and refrigerator. In the front, you will find a u-dinette.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$10,000
You Save: $1,005
Sale Price: $8,995
You Save: $1,005
Sale Price: $8,995
RVs of America
Location: Lindon, UT
Stock# FL012239-T
Location: Lindon, UT
Stock# FL012239-T
Stock# FL012239-T
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 R-Pod 178 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 257 lbs |
| Dry Weight | 2535 lbs |
| Cargo Capacity | 1222 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT13FL012239 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


