Used 2015 Forest River RV R Pod 178 Travel Trailer
2015 178 Features and Options
The R-Pod RP-178 travel trailer by Forest River is a great travel trailer for a family of four.
As you enter the travel trailer, to the left there is an entertainment center. The bathroom has a toilet, and a shower.
Along the rear you will find a queen bed.
The slide has a sink, two burner range and refrigerator. In the front, you will find a u-dinette.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Affordable Truck & RV
Location: Grants Pass, OR
Stock# 4483
Location: Grants Pass, OR
Stock# 4483
Stock# 4483
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2015 178 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Hitch Weight | 257 lbs |
| Dry Weight | 2535 lbs |
| Cargo Capacity | 1222 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R14 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TRPT12F2007409 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


