Used 2015 Forest River RV Legacy 340BH Motor Home Class A - Diesel
The Legacy 340BH class A motor home by Forest River offers plenty of room with two slides.
Starting in the rear, there is a master bedroom with a slide. The slide offers a chest of drawers and overhead cabinets. You will also find a comfortable queen bed to relax on. On the wall there is a 28" LED TV.
The bathroom is down the hall. Inside the bathroom there is a shower, toilet, and sink.
The main living area and kitchen has a refrigerator, sofa on one side. The other side of the motor home offers a large slide with a booth dinette and 32" LED TV, large kitchen sink, three burner range, microwave, and a set of bunk beds with individual DVD monitors.
If you are ready to begin your journey on the road, choose the Legacy 340BH.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 105385A
Chassis: Freightliner XCS
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 28000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 84 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6000w |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 75831 |
| Engine | Cummins ISB 300 HP |
| Chassis | Freightliner XCS |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJDT0ECFX5404 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


