Used 2015 Forest River RV Georgetown 270 Motor Home Class A
The Georgetown 270S motor home by Forest River offers a single slide, an optional overhead bunk and a table between the driver and passenger seats.
Stepping inside the motor home, to the left there is a three burner range, microwave, and double kitchen sink. The slide is on the opposite side of the motor home. On the slide you will find a u-dinette, refrigerator, pantry, and wardrobe. You can choose an optional hide-a-bed sofa in place of the dinette.
In the bathroom there is a sink, toilet, and corner shower.
The rear bedroom offers a king bed with shirt closets on either side of the bed. In the corner of the room you will find a TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home, so storage is not a problem.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# UM52523
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Cargo Capacity | 2900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Miles | 52060 |
| VIN | 1F65F5DY2E0A14560 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


