Used 2015 Forest River RV FR3 30DS Motor Home Class A
The FR3 30DS motor home by Forest River offers two slides.
As you enter the motor home, on the left there is a double kitchen sink, 32" LED TV, three burner range, microwave, and refrigerator. The other side of the motor home offers a slide with a hide-a-bed sofa with footrests and a wrap-around booth dinette.
The bathroom has a private toilet area with a sink on one side of the motor home and a shower on the other side.
In the rear you will find a king bed slide and two wardrobes and an optional TV.
There is also a power fold-away bunk above the driver and passenger seats.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# P6552
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Miles | 12117 |
| VIN | 1F65F5DYXF0A12492 |
FR3 30DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


